Δεν χάνει ούτε για… αστείο

Ούτε τώρα ήρθε η ώρα για ήττα για τον ΠΑΟΚ. Παρά το εκτεταμένο rotation που πραγματοποίησε ο Βλάνταν Ίβιτς, για να δώσει… ανάσες στους παίκτες που έχουν «τραβήξει κουπί» το τελευταίο διάστημα, ο ΠΑΟΚ δεν λύγισε ούτε αυτή τη φορά, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από τα «Πηγάδια» απέναντι στην Ξάνθη, λίγες μόλις ημέρες μετά το σπουδαίο «διπλό» στο ίδιο γήπεδο, για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με… φόρα από την προ ημερών νίκη του στα «Πηγάδια» για τα προημιτελικά του κυπέλλου και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 8’, όταν και μετά από γύρισμα του Κίτσιου, ο Δεληγιαννίδης δεν κατάφερε να βάλε σωστά την προβολή, χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία. Η συνέχεια άνηκε στην Ξάνθη, που έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, αρχικά στο 11, όταν και ο Ντε Λούκας αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση και στην συνέχεια στο 33’, όταν και μετά από σέντρα του Σολτάνι, ο Γιούνες δεν κατάφερε να βάλει σωστά το κεφάλι του και ενώ ο Γλύκος ήταν ουσιαστικά εξουδετερωμένος. Τον τελευταίο λόγο σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, είχε και πάλι ο ΠΑΟΚ, όταν ο Ζίφκοβιτς υπέπεσε σε λάθος, με τον Αθανασιάδη, όμως και ενώ είχε το τέρμα στο έλεος του, να… καταφέρνει να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Ο «Δικέφαλος» είχε τον έλεγχο και στο β’ μέρος, χάνοντας τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να φύγει με την νίκη από την Ακριτική πόλη. Αρχικά στο 52’, όταν και ο Κάμπος βρήκε τον Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό, όμως, από το ύψος της μικρής περιοχής, να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ζίφκοβιτς, χάνοντας την τεράστια ευκαιρία. Η επόμενη στο 66’, όταν και μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Ζίφκοβιτς στην επέμβαση της αγωνιστικής και την τελευταία στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και το σουτ του Μυστακίδη δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης (80’ Μεχία), Ντε Λούκας, Τριάδης (69 Λάζιτς), Γιουνές, Σολτάνι (83’ Πιτσέλι), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Σιλά, Λισγάρας, Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Βαρέλα, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κίτσιου, Δεληγιαννίδης, Κάμπος (76’ Μυστακίδης), Αθανασιάδης (62’ Πρίγιοβιτς).