Σα Πίντο ο… θαυμάτουργος

Φαίνεται πως η (νέα) αλλαγή προπονητή και η επιστροφή του Ρικάρντο Σα Πίντο, ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν ο Ατρόμητος για να θυμίσει την ομάδα – μοντέλο του πρόσφατου παρελθόντος. Οι Περιστεριώτες ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Ξάνθης, επικράτησαν με 2-1 και συνέχισαν την… αναρρίχηση στην βαθμολογία. Από την άλλη, οι Ακρίτες περνούν σαφέστατα περίοδο ντεφορμαρίσματος, καθώς παραμένουν χωρίς νίκη ακριβώς έναν μήνα, με τελευταίο τρίποντο αυτό της 18ης Ιανουαρίου, απέναντι στον Ηρακλή (3-1), έχοντας από τότε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, σε πέντε αγωνιστικές.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κάτι παραπάνω από φτωχό ήταν το θέαμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 27ο λεπτό για να έχουμε την πρώτη «κάτι σαν» ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν και ο Ζίφκοβιτς έβγαλε σε κόρνερ την σέντρα σουτ του Πλατέλλα, ενώ στο 34’ ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει, όταν και ο Γιουνές έκανε την σέντρα προς τον Βασιλακάκη, με τον τελευταίο, όμως, να μην μπορεί να βρεθει στην πορεία της μπάλας. Στο 42’ μετά από λάθος συνεννόηση των Ζησόπουλου και Γκορμπούνοφ, ο Βασιλακάκης λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτεί, για να φτάσουμε στο 42’, χρονικό σημείο στο οποίο ο Ατρόμητος έφτασε στο γκολ. Ήταν η μπαλιά του Ντάουντα στον Πλατέλλα, με τον τελευταίο με ιδανικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, να νικά τον Ζίφκοβιτς για το 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της και στο 55’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ήταν η μπαλιά του Γιουνές προς τον Λάζιτς, με τον Γκορμπούνοφ στην έξοδο του να βρίσκει τον παίκτη της Ξάνθης και τον Παπαπέτρου να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιουνές που δεν λάθεψε, πραγματοποιώντας το 1-1. Τελικά, οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία λέξη στο παιχνίδι, όταν ο Τόνσο, με εξαιρετικό πλασέ στο 85’, νίκησε τον Ζίφκοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό Ατρόμητος – Ξάνθη 2-1, που φέρνει τους Περιστεριώτες στους 29 πόντους, έναντι 33 των Ακριτών.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Μπάχα (64’ Μανιάτης), Κιβρακίδης, Κατράνης, Ούμπιδες, Λημνιός, Πλατέλλας (80’ Λε Ταλέκ), Τόνσο, Ντάουντα (87’ Κυριακίδης)

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Γιουνές, Λουσέρο, Καρασαλίδης, Βασιλακάκης (84’ Λισγάρας), Λάζιτς, Ορφανίδης, Σιλά, Καμαρά, Φλίσκας