Ανώτερη ξανά η Σπόρτινγκ, έστειλε τον Ολυμπιακό… σπίτι του!

[ad_1]

Χωρίς να δώσει ουσιαστικά μάχη ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 από τη Σπόρτινγκ στη Λισσαβώνα και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στοίχισαν πολύ τα δύο πρώτα γκολ των Πορτογάλων που ήρθαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Τυπικό το ματς της 6ης αγωνιστικής με τη Γιουβέντους.

Όνειρο ήταν και πάει… Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Λισσαβώνα με πίστη πως θα μπορούσε να κάνει μία καλή εμφάνιση και να διεκδικήσει το τρίποντο που θα τον κρατούσε ζωντανό στη μάχη για να συνεχίσει στην Ευρώπη και το 2018, όμως δεν πέτυχε τίποτα από τα δύο.
Όπως και στο ματς της πρεμιέρας που τον είχε “πιάσει από το λαιμό” έτσι και σε αυτό για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League η Σπόρτινγκ έδειξε πως είναι ανώτερη, ποιοτικότερη και εμφανώς πιο δουλεμένη ομάδα και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση με 3-1, για να στείλει τους Πειραιώτες σπίτι τους από Δεκέμβρη για πρώτη φορά μετά το 2006!

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε την ομάδα του με 3 κόφτες και τον Φορτούνη στην κορυφή έχοντας στόχο να παίξει με το χρόνο, να κρατήσει την Σπόρτινγκ στο μηδέν και με την πάροδο του χρόνου να ρισκάρει, όμως το πλάνο του δεν κράτησε παραπάνω από 40 λεπτά.
Μέχρι εκείνο το διάστημα τα “λιοντάρια” είχαν σπαταλήσει δύο ευκαιρίες, ειδικά το σουτ του Πίντο στο δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό, όμως στο 40′ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντοστ που πήρε σούπερ ασίστ από τον “δαίμονα” Ζέλσον Μάρτινς και τρία λεπτά μετά “έδωσαν τέλος” στο ματς με…