Σκληρό καρύδι η Ξάνθη στα Γιάννενα | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | olaballa.gr | Αθλητικά Νέα

[ad_1]

Προϊστορία ισοπαλιών, είναι αυτή μεταξύ ΠΑΣ και Ξάνθης, μέσα στους Ζωσιμάδες.

-Σε 13 παιχνίδια (ανεξαρτήτου κατηγορίας) ο ΠΑΣ έχει νικήσει 5 φορές , έχει ηττηθεί 1 φορά, ενώ 7 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα…

-Τα τέρματα για τον ΠΑΣ είναι με θετικό πρόσημο έχοντας σκοράρει 15 φορές και έχοντας δεχθεί 11 γκόλ.

-Τρείς φορές οι δυό ομάδες έχουν συναντηθεί στην Β΄ Εθνική (τις περιόδους 84-85, 87-88, 88-89) ενώ όλα τα υπόλοιπα μάτς είναι για την Α’ Εθνική…

-Το πρώτο μάτς των δύο ομάδων έγινε το 84-85

μια συνάντηση που βρήκε τον ΠΑΣ νικητή με 2-0 (τα γκολ Χατζηελευθερίου-Μανέφσκι)

Σκληρό καρύδι η Ξάνθη στα Γιάννενα
Ο Σάντρο Μανέφσκυ (φωτό) είχε σκοράρει στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθης στους ‘Ζωσιμάδες» το 1984-85

-Το παιχνίδι της περιόδου 2000-01 που είχε λήξει 1-1, είχε γίνει στην Πάτρα,

λόγω της περιβόητης υπόθεσης με τους προβολείς , που δεν διέθεταν οι Ζωσιμάδες.

Για την Ιστορία , το παιχνίδι είχε διακοπεί στο 15ο λεπτό (και για 40 λεπτά), διότι το φορτηγό που μετέφερε την γεννήτρια για τον ηλεκτροφωτισμό δεν μπορούσε να περάσει το μπλόκο απεργών στο Ρίο!!!

Τελικά με παρεμβάσεις Αστυνομίας και εκπροσώπων της Παναχαικής ξεπεράσθηκε το πρόβλημα και συνεχίστηκε το παιχνίδι…Τραγέλαφος!

-Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης εκείνη την ημέρα, ο Μπούτσεκ, είχε σώσει την Ξάνθη απο διασυρμό, εχοντας πιάσει τα άπιαστα,

Ο Γιάννης Μπελά (φωτό) έχασε πέναλτυ στο ματς με την Ξάνθη στην Πάτρα το 2000

ενω είχε αποκρούσει και πέναλτι του Μπελά στο 67′ …

-Αξέχαστο ήταν και το παιχνίδι την χρονιά 2014-15 που έληξε 2-2.

Ο Σολτάνι, που αγωνιζόταν στην Ξάνθη , εκείνη την μέρα είχε βάλει 2 γκόλ,

ο ΠΑΣ είχε ισοφαρίσει 2 φορές το σκόρ, ενω πάλι χάσαμε πέναλτι στο 80′ με τον Τσουκαλά αφού ο Κυριακίδης απέκρουσε και χάθηκε η ευκαιρία για την νίκη!

-Ενα ενδιαφέρον στατιστικό είναι οτι, η Ξάνθη 6 φορές έχει ανοίξει το σκόρ σαν φιλοξενούμενη, εκ των οποίων ο ΠΑΣ 2 φορές έχει ανατρέψει το σκόρ με νίκη

3 φορές έχει ισοφαρίσει, ενω 1 φορά η Ξάνθη έφυγε νικήτρια με σκόρ 0-2!