Κύπελλο Ρουμανίας: Φάση των “16”

[ad_1]

Διαβάστε τα previews των σημερινών αγώνων του Κυπέλλου Ρουμανίας

*Φάση των «16» του Κυπέλλου Ρουμανίας. Μονοί αγώνες, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

ΟΥΝΙΡΕΑ ΣΛΟΜΠΟΖΙΑ – ΙΑΣΙ (14:00)

Γήπεδο: Stadionul 1 Mai

Προϊστορία: 0-0-1

Καιρός: 5oC, Άστατος

ΟΥΝΙΡΕΑ ΣΛΟΜΠΟΖΙΑ (Γ’)

Στην τρίτη τη τάξει κατηγορίας της Ρουμανίας αγωνίζεται η Ουνιρέα Σλομπόζια. Ομάδα που ιδρύθηκε το 1955, έχει συμμετάσχει μια φορά στη μεγάλη κατηγορία της χώρας τη σεζόν 1992-1993, ενώ το 2011-2012 έπαιξε στη Liga II. Στο πρωτάθλημα αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, μετράει τρεις σερί επιβλητικές νίκες, στο πιο πρόσφατο την περασμένη εβδομάδα διέλυσε με το εμφατικό 9-1 την Βικτόρια Τραϊάν, ομάδα που μετά το πέρασμα 13 αγωνιστικών δεν έχει πανηγυρίσει ούτε βαθμό! Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Ουνιρέα με 28 πόντους, στο -6 απ’ την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Διαθέτει την κορυφαία επίθεση με 57 γκολ, ωστόσο παρουσιάζει σημαντικά προβλήματα στην άμυνα, έχοντας δεχθεί 21 γκολ σε 13 παιχνίδια. Έχει το απόλυτο στην έδρα της (6Χ6), όλα τα παιχνίδια τα κέρδισε με περίσσεια ευκολία. Δεν μπορεί να στοχεύει ψηλά στο Κύπελλο, δεν έχει τις δυνατότητες άλλωστε και απλά επιθυμεί να αποκτήσει περισσότερες εμπειρίες. Έχει περάσει μέχρι στιγμής τέσσερις γύρους στο Κύπελλο, στη φάση των «32» συνέτριψε 4-0 την Τάργκου Μούρες (Β’) εντός έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 9-1 επί της Βικτόρια Τραϊάν.

Στατιστικό: Over 3.5 τα δεκατρία φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρείες)

ΙΑΣΙ (Α’)

Από την άλλη πλευρά η Ιάσι το τελευταίο διάστημα παρουσιάζει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Το Σάββατο αν και παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική, δεν μπόρεσε να φύγει με βαθμολογικό όφελος απ’ το Βουκουρέστι, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 απ’ τη Ντιναμό. Έμεινε πίσω στο 8’ (1-0), αντέδρασε και ισοφάρισε πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο (1-1 στο 40’). Στην επανάληψη έμεινε με δέκα στο 50’, το έργο της έγινε εξαιρετικά δύσκολο, δέχθηκε άμεσα το 2-1 με πέναλτι στο 53’, δεν μπόρεσε να επιστρέψει, στο φινάλε ολοκλήρωσε με εννιά παίκτες το παιχνίδι.

Επιστροφή στις ήττες για την Ιάσι μετά τη μεγάλη νίκη επί της Στεάουα (1-0), παρέμεινε στην όγδοη θέση με 24 πόντους, στο -7 απ’ την «εξάδα». Επιστρέφει ο Μπάντιτς (Μέσος, 13, 0), που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα. Θέλει να κάνει μια αξιόλογη πορεία στο Κύπελλο, για να δοκιμάσει τα όρια της. Στον προηγούμενο γύρο πέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Άργκες (Β’), επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 απ’ τη Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Στατιστικό: G/G τα οκτώ απ’ τα έντεκα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και πως άλλωστε, από τη στιγμή που τις χωρίζουν δύο κατηγορίες. Παρόλα αυτά, η Ουνιρέα σκοράρει κατά ριπάς, έχει την καλύτερη επίθεση στην γ’ κατηγορία και μπορεί να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ κόντρα στην Ιάσι, που δεν είναι σταθερή στην άμυνα. Επιλέγουμε Goal/Goal σε απόδοση 1.80 στην Betshop.

ΑΦΟΥΜΑΤΙ – ΚΡΑΪΟΒΑ (18:00)

Γήπεδο: Stadionul Afumaţi

Προϊστορία: –

ΑΦΟΥΜΑΤΙ (Β’)

Στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Ρουμανίας αγωνίζεται η Αφουμάτι. Μικρή και πρόσφατη η ιστορία της στο ρουμάνικο ποδόσφαιρο, ιδρύθηκε το 2003 , το 2012 προβιβάστηκε στην αμέσως επόμενη κατηγορία, εδώ και τρία χρόνια προσπαθεί να κάνει το βήμα παραπάνω, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο πρωτάθλημα που μετέχει αυτή τη στιγμή, δείχνει να βρίσκει ξανά σταθερότητα, το Σάββατο επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Ακαντέμικα Κλιντσένι εντός έδρας.

Δεύτερη σερί νίκη φια την Αφουμάτι μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Μεταλογκλόμπους (0-3), μετράει μια ήττα στις πρόσφατες 14 αγωνιστικές (10-3-1), από την Άργκες (2-1). Βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 34 πόντους, στο -5 απ’ τα μπαράζ ανόδου, που αποτελούν και το μεγάλο στόχο. Στο Κύπελλο δεν μπορεί να κοιτάξει ψηλά, θα προσπαθήσει απλά για το καλύτερο δυνατό. Στους προηγούμενους γύρους ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Μπαλοτέστι (0-4) και Ούτα Αράντ (5-2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ακαντέμικα Κλιντσένι.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Αφουμάτι στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρείες)

ΚΡΑΪΟΒΑ (Α’)

Από τη δική της πλευρά η Κραϊόβα έχει τη συνήθεια να εναλλάσσει τις νίκες με τις ισοπαλίες και τις ήττες στα τελευταία παιχνίδια. Την Παρασκευή ηττήθηκε 1-0 από την Μποτοσάνι εκτός έδρας. Με βάση τη συνολική της εμφάνιση δεν άξιζε την ήττα, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με τον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία. Έχασε το παιχνίδι, δεχόμενη γκολ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (1-0 στο 45’+1’).

Επιστροφή στις ήττες για την Κραϊόβα μετά από δύο σερί θετικά αποτελέσματα, παρέμεινε στην τρίτη θέση με 36 πόντους, σπαταλώντας δεύτερη  ευκαιρία να πιάσει στη δεύτερη θέση τη Στεάουα (38β.). Διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 31 γκολ ενεργητικό. Ενδιαφέρεται για το Κύπελλο, καθώς επιθυμεί να φθάσει όσο ψηλότερα μπορεί, πέρσι αποκλείστηκε στα ημιτελικά από την Βολουντάρι. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε εύκολα τη Σέπσι (0-2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Μποτοσάνι.

Στατιστικό: Over 2.5 οι πέντε απ’ τις επτά πρόσφατες εξόδους της Κραϊόβα στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα στις δύο ομάδες και αυτό διότι τις χωρίζει μια κατηγορία. Λογικό φαβορί η Κραϊόβα, αλλά δεν υπάρχει καμία αξία στο χαμηλό «διπλό». Κρατάμε το συνδυαστικό 2 + Under 3.5 σε απόδοση 2.10 στην Betshop.

*Στο πρωτάθλημα: Μποτοσάνι – Βιτορούλ 1-0

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ – ΒΙΤΟΡΟΥΛ (21:00)

Γήπεδο: Stadionul Municipal

Προϊστορία: 3-3-1

Καιρός: 2oC, Άστατος

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ (Α’)

Μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή της την Παρασκευή η Μποτοσάνι, κατάφερε ωστόσο να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κραϊόβα. Μοιρασμένο σε φάσεις παιχνίδι, δικαιότερο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (1-0 στο 45’+1’), κρατώντας μέχρι το φινάλε το υπέρ της προβάδισμα.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Μποτοσάνι μετά την ισοπαλία που προηγήθηκε με την Τιμοσοάρα (1-1), συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές αήττητη (3-3-0), μετρώντας μια ήττα στα τελευταία δέκα παιχνίδια (5-4-1). Παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 35 πόντους, στο -4 απ’ την τρίτη Κραϊόβα και στο -6 απ’ τη δεύτερη Στεάουα, στο -5 απ’ την πρωτοπόρο Κλουζ. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε στα πέναλτι την Κλουζ (1-1 κανονικός αγώνας, 3-2 στα πέναλτι), δείγμα του πόσο μεγάλο ενδιαφέρον δείχνει στη διοργάνωση. Επιστρέφει ο Μπούρκα (Μέσος, 18, 1), που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κραϊόβα.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Μποτοσάνι στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρείες)

ΒΙΤΟΡΟΥΛ (Α’)

Από την άλλη πλευρά η Βιτορούλ βρίσκεται σε ύφεση το τελευταίο διάστημα και το Σάββατο έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Πόλι Τιμισοάρα εντός έδρας. Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο 25’ (1-0), σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες στη συνέχεια να διπλασιάσει τα τέρματά της, δεν τα κατάφερε και από το πουθενά δέχθηκε την ισοφάριση στο 66’ της συνάντησης (1-1). Στη συνέχεια πίεσε για να φθάσει στο γκολ της νίκης, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Βιτορούλ μετά την ισοπαλία με την Βολουντάρι (0-0 εκτός έδρας), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις επτά αγωνιστικές (5-2-0), παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 31 πόντους, στο -9 απ’ την πρωτοπόρο Κλουζ. Ενδιαφέρεται για το Κύπελλο, το βλέπει ως μια από τις διεξόδους της για να βγει στην Ευρώπη την επόμενη αγωνιστική περίοδο, πέρσι αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την Άστρα. Επιστρέφει ο Τουκουντεάν (Επιθετικός, 17, 8).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πόλι Τιμισοάρα.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Βιτορούλ στις τρεις πρόσφατες εξόδους στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Αμφίρροπο παιχνίδι, οι αποδόσεις δε λένε σε καμία περίπτωση την αλήθεια, η Βιτορούλ μπορεί να μην πρωταγωνιστεί, αλλά δεν παύει να διαθέτει ένα πολύ καλό σύνολο. Δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης για την ποιότητα της Μποτοσάνι, αλλά δεν αξίζει να προσφέρεται σ’ αυτές τις τιμές. Πάμε στην κόντρα και στο Χ2 σε απόδοση 2.35 στην Betshop.