Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Ζάλγκιρις Κάουνας

[ad_1]

Το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο στο Κάουνας έσπασε το σερί των πέντε νικών του Παναθηναϊκού και το Sport24.gr ψάχνει να βρει διακριθέντες από την αναμέτρηση με τη Ζάλγκιρις.

To σερί των πέντε νικών του Παναθηναϊκού στη EuroLeague, σταμάτησε στο Κάουνας. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν από τη Ζάλγκιρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (80-74) και έχουν πλέον ρεκόρ 7-4 πριν τους διαδοχικούς εντός έδρας αγώνες με την Αρμάνι Μιλάνο και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα στην ήττα, έτσι και αυτή του Τσάβι Πασκουάλ που έκανε καλό πρώτο μέρος, πριν καταρρεύσει στο τρίτο δεκάλεπτο (33-14 το επί μέρους σκορ) και υποκλιθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων Λιθουανών στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του “Εξάστερου”, στο ματς της 11ης αγωνιστικής της EuroLeague 2017/18. 0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (starter)
Στατιστικά: 9 πόντοι (0/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 5 λάθη σε 33:12 (11 ranking)
Είχε όρεξη και ήταν φανερό, πήρε το πρώτο του σουτ στο 4′ για να σκοράρει τρίποντο από τη δεξιά γωνία, είχε όμως πρόβλημα στην άμυνα και αργές αντιδράσεις. Είχε πολύ ήσυχη περίοδο σε ριμπαόυντ, άμυνα κι επίθεση, έβαλε όμως και δεύτερο τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου και μάλιστα όχι από ιδανική πάσα του Λεκαβίτσιους. Εκεί, σε αυτούς τους έξι πόντους έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Σε 18 λεπτά συμμετοχής δεν πήρε ριμπάουντ, δεν έδωσε ασίστ, πέτυχε απλά δυο μακρινά σουτ και τίποτε άλλο….